Duże zmiany nastąpiły w młynie w latach 1908-1912, kiedy to wprowadzono elektryczność i transport samochodowy.
W 1927 roku powstała w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego obecna siedziba zakładu w Lublinie przy ul. Wrotkowskiej. Podczas wojny przedsiębiorstwo sprawnie pracowało pod rządami Edwarda Kraussego. Mimo niemieckich korzeni, Rodzina Krausse, zawsze czuła się Polakami, niejednokrotnie to udowadniając. Edward Krausse potajemnie przekazywał mąkę do pieczenia chleba dla więźniów z Majdanka oraz dla ruchu oporu.
W 1948 roku młyn upaństwowiono i powstały Polskie Zakłady Zbożowe Lublin. Po słynnej powodzi w 1964 roku, uregulowano rzekę Bystrzycę, a młyn stał się młynem elektrycznym. W roku 1963 w PZZ Lublin uruchomiono nową produkcję makaronu opartą na urządzeniach znanej włoskiej firmy Pavan z Galliera Reneta pod Padwą. Zainstalowano wtedy trzy linie, które wyrabiały 20 ton makaronu na dobę.
W 1972 roku asortyment firmy został poszerzony o pierwsze lubelskie paluszki. Wtedy ruszyła ich produkcja na nowych urządzeniach austriackiej firmy. Produkowano wówczas na dobę około 3,5 tony paluszków, kruchych, ze złocistym połyskiem. Wyrób ten spotkał się z uznaniem konsumentów i wielokrotnie był nagradzany.
W 1995 roku „Paluszki solone wyborowe” otrzymały medal na Polskiej Wystawie Rolniczo-Spożywczej AGROEXPO w Wilnie na Litwie.
Jeszcze w latach 80-tych XX w. lubelska prasa nie inaczej pisała o Młynie nr 1, jak o młynie Kraussego, z którego pochodzą – także i dzisiaj – najlepsze mąki w kraju.
W latach 90-tych Polskie Zakłady Zbożowe Lublin zostały przekształcone w spółkę akcyjną i przyjęły nazwę Lubella.
Historia firmy Lubella
Zatrudnia około 100 pracujących, wyłącznie tylko pochodzenia krajowego w głównym zakładzie wraz zakładami pomocniczymi, jako to kuźnią, stolarnią, i personelem biurowym. Posiada trzy turbiny o sile 180 koni i maszynę parową o sile 75 koni, której używa się tylko z braku wody. Robotnicy mają zapewnione bezpłatne leczenie, tj. doktora, aptekę i szpital, oraz ubezpieczenie od kalectwa od roku 1884 w Tow. Rosya w stosunku 1000-krotnym dziennej płacy. Przeważnie miele się pszenicę. Suma rocznej produkcji do ceny pszenicy wynosi około 800 000 rubli srebrem. Jak stare kroniki wspominają, młyn wodny "Papiernia" na Bystrzycy istniał od niepamiętnych czasów. W roku 1874 został zakupiony przez Edwarda i Henryka Braci Krausse. Był to w owym czasie młyn najpierwotniejszej konstrukcji w bardzo lichym budynku. Powyższa firma, w roku 1880 wybudowała w tym miejscu nowy młyn, podług planów firmy Ganz et Comp. w Budapeszcie, z zastosowaniem najnowszych planów, co do samego budynku, jak również najnowszych maszyn do mielenia systemu węgierskiego.
W 2003 roku Lubella weszła w skład Grupy Maspex Wadowice, jednej z największych firm na rynku spożywczym w Polsce.
Do dziś Lubella, kontynuując szczytną tradycję swoich wielkich założycieli, nieustannie się rozwija wdrażając nowoczesne technologie oraz rozbudowując zaplecze produkcyjne. Firma wybudowała nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy przy ul. Wrotkowskiej, w którym zainstalowano największą i najnowocześniejszą w Polsce linię do produkcji makaronu. Inwestycja nie tylko zwiększyła możliwości produkcyjne, ale przede wszystkim, dzięki nowoczesnej technologii, umożliwiła wytwarzanie makaronu o najwyższej jakości.
W 2007 nastąpiła modernizacja Młyna Krauzego, który jest obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.
W 2007 roku Lubella zakupiła udziały w firmie ARNOS, która jest wiodącym producentem na rumuńskim rynku makaronów. Obecnie Lubella to zdecydowany lider na rynku makaronów w Polsce oraz wiodący producent w Rumunii. To również znany i ceniony producent wyrobów zbożowych m.in.: mąk, kasz, paluszków i płatków śniadaniowych. Lubella dzięki pasji swoich pracowników i ich zaangażowaniu na każdym etapie powstawania wyrobów jest dzisiaj synonimem jakości w produktach zbożowych. Lubella nieustannie zyskuje kolejnych lojalnych konsumentów, którzy mogą zaufać doświadczeniu potwierdzonemu 130 latami tradycji.